Åbent Hus ”Spil Med” – søndag den 29. august 2021


Mariagerfjord Golfklub inviterer til årets sidste Åbent Hus arrangement, søndag den 29. august med mødetid kl. 09.45.

Arrangementet er et ”Spil Med” arrangement i samarbejde med Dansk Golfunion, hvor deltageren får indblik i golfspillet via instruktion ved klubbens træner og efterfølgende spil sammen med klubbens trofaste hjælpere. Der kræves ikke tilmelding, men klubben vil alligevel gerne vide hvem/hvor mange der kommer via mail sekretariat@mfgk.dk.

Formand for begynderudvalget, Kaj Birkelund, oplyser, at hvis det skal nås at blive uddannet golfer i 2021, så er det altså nu de nye skal i gang.

Klubben der i lighed med øvrige golfklubber i DK, har haft en pæn medlemsfremgang i 2021, og har indtil nu haft 65 nye på golfbanen.


                                                   

Kvinder & Golf
27-03-2023
Mariagerfjord Golfklub følger succesen op med Kvinder & Golf fra 2022 med målet om fortsat at knække koden til at få mange flere kvinder til at spille golf
Læs hele nyheden
Mænd & Golf
27-03-2023
Mariagerfjord Golfklub starter nu også et begynderhold kun for mænd
Læs hele nyheden
Magnús i nyhederne
21-03-2023
Læs hele nyheden
Referat fra generalforsamling 2023
18-03-2023
Læs hele nyheden