Så byder vi velkommen til at opleve en ny billedkunstner på Mariagerfjord Golfcenter, Anne-Sofie Frandsen. De udstillede billeder kan beses til udgangen af juni måned. Alle er hjerteligt velkomne, og i tilgift kan der snart opleves hvidtjørnes fantastiske duft over hele anlægget sammen med den fantastiske udsigt over Mariager fjord.
Om kunsten og Anne-Sofie Frandsen
Med mine værker vil jeg vise et øjebliksbillede af mine tanker om den verden, jeg lever i. Noget giver mening, andet er bare pudseløjerligt. Collager og cirkler placeres med en vis præcision på hvidt akvarelpapir og forbindes med detaljerede, håndtegnede fineliner kruseduller. Heriblandt spindelvævsagtige formationer af trekanter, mønstre, krummelurer og cirkler. De sorte "dryp" bryder den ellers kontrollerede og sirlige streg og tilføjer et element af tilfældighed og råhed.
Den gammeldags Dymo bruges til at give et modspil til de organiske former. Teksten repræsenterer det, jeg tænker på og funderer over, mens jeg arbejder med værket. Blindskriften giver en ekstra dimension. Tanken om, at prikkerne i mine værker skal ses og ikke mærkes, kradser så dejligt i min hjerne. Prikkerne gengiver teksten fra Dymo’en i et grafisk udtryk, så fint og enkelt.
Min baggrund:
Jeg er uddannet billedkunstlærer og underviser til daglig på en folkeskole i Aalborg. I min fritid er det billedkunsten, som jeg brænder for og bruger størstedelen af min tid på. Jeg deler mit arbejde på instagram under @art.by.ahf. Jeg har udstillet siden 2022 bl.a. ved Aalborg i Farver, Kunst i Hasseris og Dronninglund Kunstcenters Censurerede udstilling.
